Korona Virüsünden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler


Dünyada ve ülkemizde hızla yayılan korona virüsünden korunmak için yapılması gerekenler.

.

Korona virüsü, Dünya’yı sarmaya devam ediyor. Son olarak İran’da görülen ve güncel olarak 5 kişinin ölümüne sebebiyet veren Korona virüsünün henüz Türkiye’de bir örneğine rastlanılmadı. Fakat İran’a kadar giren Korona virüsü; insanları oldukça tedirgin ediyor. Peki korona virüsünden korunmak için yapılması gerekenler neler?

Korona Virüsünden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Korona virüsünden kurtulmak için yapılması gerekenler bir zamanlar Türkiye’yi de etkisi altına alan Domuz Gribi ile benzer şeylerdir. Domuz gribinden 20 kat daha ölümcül olan ve bunun yanı sıra bulaşma hızı da 20 kat fazla olan Korona Virüsüne karşı çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Eller sürekli antibakteriyel sabunlarla yıkanmalı. Bir gün içerisinde ellerimizle başta toplu taşıma olmak üzere, daha önce belki binlerce kişinin dokunduğu yerlere isteyerek ya da istemsizce dokunuyoruz. Bu yüzden sürekli elleri yıkamanız gerekiyor.

Kapı kolu, telefon, klavye, lamba anahtarı, madeni para gibi onlarca kişi tarafından kullanılan nesneleri sürekli olarak temizlememiz gerekiyoruz. Çamaşır suyuyla yıkamak veya sirkeyle temizlemek korona virüsüne karşı koruyacaktır.

Tam donanımlı maske kullanımı bu konuda en önemli noktalardan biridir. Sadece dokunma değil aynı zamanda hava yoluyla da bulaşan korona virüsüne karşı tam donanımlı maske kullanmalısınız. Şu anda Türkiye’de görülmüş herhangi bir korona virüsü vakası olmadığı için buna gerek yok. Fakat böyle bir şey görülürse; maske takmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde; ne kadar hijyenik olursanız olun hava yoluyla bu virüse kapılabilirsiniz.